Výrobky
Nápoje a potraviny s obsahem kofeinu

Nápoje a potraviny s obsahem kofeinu


Kofein je látka, která se nachází v nejrůznějších rostlinách. Vyskytuje se přirozeně třeba v kakaových bobech, kávových bobech anebo v čajových lístcích. Co to vůbec kofein je? Jedná se o psychostimulační látku, která je z okruhu těchto látek nejvíc konzumovanou látkou na světě. Kofein nám pomáhá zvýšit energii, podpořit bdělost a také zvýšit naši náladu.

V kterých nápojích a potravinách najdete kofein?

Káva

Ani nejznámějším nápojem s kofeinem je samozřejmě káva. Jedná se o nápoj, který se připravuje z kávových zrn, v kterých se nachází kofein. Má velmi výraznou vůni i chuť a připravuje se z nich řada nejrůznějších nápojů. Má opravdu vysoký obsah kofeinu, takže vás udrží dlouho bdělé.

káva

Zelený čaj

Zelený čaj je velmi oblíbeným nápojem, nejenom u nás, ale především v asijských zemích, z kterých pochází. Obsahuje štědrou dávku kofeinu, a kromě toho i hodně antioxidantů, které prospívají našemu zdraví. Obsah kofeinu se liší dle toho, jak staré listy se na výrobu použily.

Černý čaj

Černý čaj je taktéž velmi oblíbený čaj. Má výraznou chuť a výrazné aroma. Obsahuje více kofeinu, než zelený čaj. Vynikající je například ve spojení s mlékem a citrónem. Takto se obvykle konzumuje v Británii, u nás se pije spíše čistý.

Čokoláda

Milovníky sladkého potěší, že kofein je obsažen také v kakaových bobech, z kterých se připravuje čokoláda. To, kolik kofeinu je v čokoládě závisí na tom, kolika procentní čokoládu máte. Pokud si dáte kousek mléčné čokolády, kofeinu moc nedostanete. Pokud ale zkonzumujete kus 100% čokolády, může se již jednat o stejné množství kofeinu, jako v šálku kávy.

čokoláda

Energetické nápoje

Pro rychlé dodání energie slouží energetické nápoje. Obsahují vysoký obsah kofeinu a cukru, což nám dodá opravdu hodně energie. Pozor ale. Příliš velké množství energetických nápojů představuje zátěž na naše srdce a obecně, energetické nápoje neprospívají našemu zdraví. Ovšem na občasné nouzové dodání energie jsou skvělou pomocí.