Nežijme ve virtuálním světě

Mobilní telefon má v dnešní době skoro každý. S pevnou linkou se setkáme v obyčejné domácnosti opravdu výjimečně, a když už, tak většinou u starší generace. Naopak mobilní dotykový telefon často vidíme už u malých dětí. Netrávíme však na mobilu víc času než je nutné?

mobil

Spousta lidí má telefon k ruce prakticky přirostlý, především mladá generace. Sdílí tam se svými přáteli obrázky, fotky a videa, brouzdá po sociálních sítích a komentuje příspěvky ostatních. Telefon s přístupem k internetu je pro ni samozřejmost. Jaké pak mají ale mladí lidé dospívání a děti dětství? Vždyť na sociálních sítích ani zdaleka nezažijete to, co ve skutečnosti. Dřív sloužil mobil spíše jen ke komunikaci, když bylo potřeba někomu zavolat nebo poslat sms zprávu. Prostě se nějak dorozumět. Dneska už mobily daleko přesáhly svou dobu a jsou to prakticky telefony, fotoaparáty a počítače v jednom.

Sami se zamyslete nad tím, kolik hodin denně na svém telefonu strávíte. Používáte ho v práci pouze k pracovním účelům? Ve škole pouze k tomu abyste se obohatili o učivo, které jste na přednášce neslyšeli? Určitě ne, vsadila bych boty na to, že si vyřizujete i soukromé záležitosti a brouzdáte na sociálních sítích. Když jste dříve přišli do restaurace nebo baru, všichni si povídali, na stole bylo dobré jídlo a pití. A dnes? Na stolech vedle plných sklenic leží mobilní telefony, a pokud tam neleží jsou v rukou svých majitelů, kteří na nich brouzdají.

přátelé

Je to smutné, protože lidé mezi sebou zapomínají komunikovat a všechno řeší pouze přes telefony. Zkuste se zamyslet sami nad sebou a tím, kolik času na těchto zařízeních strávíte. Zkuste ten čas omezit, věnujte se místo telefonu své rodině, dětem nebo přátelům. Vychutnávejte si přítomnost okamžiku, kochejte se přírodou nebo si přečtěte dobrou knížku. Sami uvidíte, že se budete cítit dobře a telefon vám chybět nebude. A pokud po vás někdo zatouží a vy nebudete on-line, pořád se dá zavolat nebo napsat sms jako za starých časů.