Měly by děti mít chytrý mobilní telefon?

Dnes dávají rodiče i svým dětem mobilní telefony. A je to jen pochopitelné – díky nim mohou svému potomku kdykoliv zavolat a zkontrolovat si, zda je skutečně v pořádku. Problém je ale v tom, jaký typ mobilu bychom měli dítěti pořídit.

 

Většina rodičů se rozhodne pro klasický mobil. Koneckonců je mnohem levnější a všichni víme, že děti nebývají zrovna nejzodpovědnější a že často nedávají na své věci pozor. Pokud se tedy během hry rozbije nebo ztratí, nevznikne příliš velká škoda.

 

Na druhou stranu je zde fakt, že na rozdíl od chytrého telefonu má ten obyčejný jen velmi omezené možnosti. A starší děti již internet běžně využívají. Nehledě na fakt, že moderní přístroje nabízí určité výhody i pro nás rodiče.

 

starší typ telefonu

 

Tou asi největší je spárování zařízení, kdy se můžeme kdykoliv podívat, kde se druhý přístroj nachází. Díky tomu budeme mít vždy přehled, kde náš potomek právě je a zda se mu něco nestalo. To rodiče ocení zvláště v dnešní době, kdy se mnoho z nich bojí pustit své dítě ven. Toto zařízení jim dá alespoň trochu klidu a dítě si tak bude moci hrát venku s vrstevníky, což mu jen prospěje.

 

Dalším užitečným vylepšením je možnost blokování určitých čísel. Díky tomu budeme mít jistotu, že našemu dítěti nebudou chodit nevyžádané hovory například z call center, která nabízí výhodný tarif, ať už na elektřinu, plyn či mobil.

 

chytrý telefon

 

Rodičovský zámek na internet také není k zahození. Ten nám umožní blokovat přístup na webové stránky nevhodné pro děti či nevhodná videa na YouTube. Nemusíme se tedy bát, že se náš potomek, když bude vyhledávat něco nevinného (například video s jeho oblíbenými postavičkami) dostane náhodou někam, kam by nemělo.

 

Na druhou stranu je potřeba přiznat, že zvláště mladší děti nejsou, jak již bylo řečeno, zrovna spolehlivé. A i když díky propojení je možné telefon najít prakticky okamžitě, nikdo nezaručí, že jej mezitím nikdo neukradne.

 

Záleží tedy na tom, jaké jsou zájmy vašeho dítěte a jak vyspělé je. Každé je přeci jen jiné a je potřeba je posuzovat individuálně. Jen tak se rozhodneme správně.