Tradiční ozdoba jarních záhonů

Co dopřát narcisům

Tyto krásné a něžné cibuloviny si pamatujeme už ze zahrádek našich babiček na které rádi zavzpomínáme.

Narcisy upřednostňují těžší a vlhkou půdu (ne zamokřenou). Dobře prosperují ve středních nadmořských výškách, kde častěji prší. Cibule narcisů vysazujeme v září a říjnu asi do 20 cm hloubky a ve vzdálenosti asi 10–15 cm od sebe. Pokud je dáme na záhon dříve, v době, kdy je ještě moc teplo a taky sucho, vystavíme tím cibule nebezpečí nákazy houbovou nemocí zvanou fuzarióza. Napadené cibule potom hnijí anebo špatně rostou. Proto dodržujeme termín výsadby, používáme jen zdravé a silné cibule a pokud jsme v posledních letech měly na záhonech výskyt houbových nemocí, namoříme cibule před vysazením speciálním přípravkem, na jejich ochranu.
velikonoční dekorace

Po výsadbě záhon dobře zalijeme. Na zimu záhon ochráníme suchým listím, větvemi jehličnanů nebo bílou netkanou textilií. Na jednom místě můžou rostliny zůstat tak dlouho, dokud se jim daří, mají kolem sebe dost místa a bohatě kvetou. To bývá tak 4 roky. Záhon dobře obohatíme kompostem před výsadbou a každé jaro do vrchní prokypřené hlíny přidáme trochu ledku a zapravíme ho do půdy. Pokud chceme cibule přesadit, vyndáme je z půdy v době, kdy jim začínají žloutnout listy a v okamžiku, kdy vidíme, že jim začínají ve spodní části růst kořeny, tak je očistíme šetrným způsobem, aby se nepoškodily, oddělíme pouze samostatné dceřiné cibule a důkladně vše osušíme. Potom je necháme v temném a suchém prostoru odpočívat až do podzimní výsadby.
žluté narcisy

Narcisy vyniknou ve skupinové výsadbě a můžou se kombinovat s jinými druhy cibulovin, trvalek a trav. Velice pěkně působí v popředí nízkých tmavých jehličnanů. Do skalek se hodí nižší botanické druhy s menšími květy. Podle počasí kvetou nejčastěji v dubnu. Všechny cibuloviny musíme hlídat před napadením mouchou cibulovkou (zhoubnou a hlízovou), která naklade u cibulek larvy, které je vyžírají. Podle vzoru našich babiček se cibule dobře ochrání, pokud k nim od května do června sypeme pravidelně trochu naftalínu.