Jestli se ti něco nelíbí, změň to! Nejsi strom.

Citát známého řečníka a motivátora Jima Rohna poukazuje na častý problém: pocit, že se naše problémy nikdy nezmění. Je pravda, že okolnosti našich životů mnohdy změnit opravdu nemůžeme. Alespoň ne tak, jak bychom si představovali. Když se totiž potácíme od problému k problému, máme dojem, že se točíme v bludném kruhu a klesáme stále níž a níž, stále víc a víc nás zaplavuje pocit zoufalství, který nám zabraňuje uvažovat racionálně, konstruktivně a užitečně. K tomu se váže, že málokdo nám rozumí, blízcí se nám vyhýbají a přátelé se odvracejí.
Samota, problémy
A není to vždy proto, že jsou „zlí“. Ve většině případů jsou na tom podobně jako vy – neví, jak si (vám) poradit s tak těžkými problémy. A ano, rychlá řešení a chytré rady nepomáhají. Nezáleží na tom, zda jste si své problémy zavinili sami nebo jste k nim přišli jak slepí k houslím. Problémy tu zkrátka jsou, anebo se mohou kdykoli objevit. Ať už je to zadluženost, vážná nemoc, smrt blízké osoby, ztráty střechy nad hlavou, prostě cokoli. Co je ale velmi důležité – včas vyhledat pomoc! Právě proto, že nemůžete okolnosti sami změnit, anebo si to jen myslíte, je moc důležité, abyste se nestyděli o svých problémech mluvit. A pokud to nejde s vašimi blízkými, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. Tu byste měli v některých případech vyhledat, i kdybyste měli ty nejúžasnější přátele, protože ani takoví vám nemusí vždy dát dobrou a správnou radu. Na všechny výše zmiňované problémy existují vyškolení poradci, profesionálové, kteří jsou tu pro vás, často i bezplatně(!), aby vás provedli tím nejtěžším obdobím vašeho života.
Zoufalství, beznaděj
Pro naši společnost jsou tyto problémy stále velkým tabu. Pokud nevíte, za jakým konkrétně odborníkem zajít, obraťte se na vašeho praktického lékaře nebo na místní úřad. Nebojte se včas vyhledat pomoc psychologa, terapeuta, sociálního pracovníka a dalších, kteří vám ve vaší těžké životní situaci jsou připraveni pomoci. Jsou za to placení, jsou zvyklí na všechno a mají hlubší přehled o různých možnostech dalšího postupu při řešení vašich problémů. Čím dříve začnete o svých problémech mluvit, tím lépe pro vás.