Žít na staveništi

Takové případy, to je černá můra všech majitelů nemovitostí. Dnešní stavební boom těmto případům nahrává a tak nezbyde, než se pokusit bránit tak, jak nám to situace dovolí. Dříve lidé nakupovali větší pozemky s vidinou většího soukromí, ale to byly cenově dostupnější. Dnes se spíše nakupují menší parcely, jak to každému jeho finanční situace dovolí. A staví se všude, kde se dá, hlavně v okolí velkých měst. Takže se může přihodit, že zelená louka, na kterou jste se dříve kochali pohledem, se změní na stavební pozemek a už se pracuje. A samozřejmě zvýšený hluk, exhalace a prach neovlivníme, to prostě ke stavbě patří.
stavba dálnice.jpg
I když záleží na přístupu každého. Jsou stavební firmy, které jsou opravdu ohleduplné a třeba prašnost zmírňují pravidelným kropením vodou. Ale ruku na srdce, dnešní doba žádá šetřit, takže tyto případy bývají velice individuální a spíše vzácné. A hluk nákladních aut a stavebních strojů také neovlivníme. Zkrátka je nezbytné to vydržet, naštěstí se staví rychle a vytouženého klidu se časem dočkáme. Ten samý případ je, když se staví nová komunikace, nová kanalizace apod., ve vaší těsné blízkosti. Vždycky jsem litovala lidí, kteří bydlí přímo u hlavní silnice, takový provoz pod okny nemají šanci do budoucna ovlivnit. Život jim může usnadnit pouze pár technických úprav, jako těsná kvalitní okna a dveře, pokud to jde nějaký způsob odhlučnění třeba zdí, nebo alespoň předokenní rolety.
bagr na písku.jpg

Tyto všechny věci nám mohou alespoň trochu usnadnit kvalitu života. Bohužel, v případě hlučných sousedů, štěkotu psa ale i hlasité hudby, neustálého vrtání souseda kutila, to je každá rada drahá. Je známo, že hluk má negativní vliv na lidské vnímání a způsobuje nervozitu. A případů sousedských soudních sporů opravdu mohutně přibývá. Pokud hluk setrvává, nezbývá nic jiného, než se pokusit se sousedem dohodnout. V případě neúspěchu pak už jen můžeme využít nabídku různých firem a nechat si vyhotovit znalecký posudek, který intenzitu hluku změří a porovná s příslušnou hygienickou normou.