Co jsou zač indičtí běžci, a proč se jejich chov vyplatí

Indický běžec je typově plemeno lehké nosné kachny, pocházející původně z jihovýchodní Asie. Je pro něj charakteristické vzpřímené držení těla a trup lahvovitého tvaru. Dospělé kachny a kačeři většinou dorůstají do váhy pohybující se kolem dvou kilogramů.
hejno kachen
Kachny nesou menší, dle konkrétního poddruhu různě zabarvená vejce, odstíny se pohybují od jemně béžových ke světle zeleným. Průměrná snáška čítá alespoň 100 vajec ročně. Napříč veřejností můžeme narazit na řadu odlišných názorů, zda vejce konzumovat, a případně za jakých podmínek. Pokud se rozhodnete pro jejich konzumaci, doporučená je důkladná tepelná úprava, která eliminuje potenciálně přítomné původce jakýchkoli onemocnění. Masa na běžcích vzhledem k tvaru těla moc nenajdete, bývají chováni spíše pro produkci vajec.
Co je ale hlavním důvodem stále rostoucí obliby tohoto druhu, je schopnost zbavit zahrádku slimáků. O tom, zda je to možnost účinná, se můžete přesvědčit sami, přičemž mnozí pěstitelé se již přesvědčili, a pokračují v chovu nadšeně dál. Pokud se ale rozhodnete chovat běžce za tímto účelem, je potřeba mít na paměti několik věcí. Aby kachny mohly slimáky účinně vyhubit, je potřeba umožnit jim pohybovat se po celé zahrádce, odstranit hůře překonatelné překážky, a v neposlední řadě pravidelně kosit trávníky – ve vysoké trávě se totiž pohybují jen neochotně. Dále je nutné poskytnout zvířatům dostatek pitné vody, poněvadž potřebují každé sousto zapíjet. A nakonec to nejdůležitější, je nezbytné dát přírodě čas. Je nereálné očekávat, že dvojice kachen zbaví velkou zahradu všech škůdců do týdne.
kachní vejce
Pokud se rozhodnete běžce pořídit, budete mít na paměti výše zmíněné a dopřejete kachnám řádnou péči, se kterou vám jistě rád poradí každý zasvěcený chovatel, nezbývá než gratulovat, a popřát hodně štěstí na cestě za vydařenou úrodou.