Jak můžeme cestovat?

Všichni aspoň někdy a aspoň trochu cestujeme. Někdo do dalekých krajů a jiný třeba i jenom po nejbližším okolí svého domova, někdo každou chvíli a jiný třeba jenom tehdy, když už vážně není vyhnutí. Ale cestujeme. A pochopitelně k tomuto účelu využíváme nejednou i nejrůznější dopravní prostředky, protože ne vždy by bylo vhodné se bez nich obejít a někdy by se někam po svých ani docestovat nedalo.

Lidstvo si prostě v průběhu svých dějin cestování v maximální možné míře zjednodušovalo. A dá se předpokládat, že ani dnešní situací ještě nebylo dosaženo vrcholu a že budou další vymoženosti usnadňující cestování přibývat. Anebo třeba i mizet, pokud časem dojde dejme tomu ropa.

zničený vlak

My lidé dnes naprosto běžně cestujeme vlaky a autobusy. Tyto dopravní prostředky už na většině naší planety zdomácněly a vyspělé země si snad už ani nedokážou představit svoji existenci bez nich.

Ale někdy nepotřebujeme dojet až tak daleko, ale přece jenom je ono místo natolik vzdálené, že už se nám tam nechce jít pěšky, a pak se dá leckde využít i městská hromadná doprava, třeba ve formě tramvaje či metra.

Docela běžný jevem už jsou samozřejmě i automobily, jež si lidé oblíbili už dávno a od pádu socialismu tyto nejsou rozhodně úzkoprofilovým zbožím, na které by se muselo čekat léta v pořadníku.

vlak na mostě

A protože se cestuje i na ohromné vzdálenosti, přicházejí ke slovu třeba i letadla. Jež byla za svoji relativně krátkou existenci dovedena k dokonalosti a stala se nejen nejrychlejším, ale i nejbezpečnějším dopravním prostředkem.

A kdo z nás si nevybere nic z toho uvedeného? Ten může použít k cestování třeba i jízdní kolo, helikoptéru, horkovzdušný balon, koně… A zatím ojedinělí náramní zbohatlíci třeba i raketoplán, i když u toho se člověk skutečně nedoplatí, a byť doletí nejdál, moc tam toho neuvidí.

Prostě je tu nepřeberně možností, jak cestovat. A je jenom na nás, co si vybereme. Nebo na co si dokážeme vydělat.