Cestování
Ještěd – chlouba města Liberce

Ještěd – chlouba města Liberce

Co takhle pěší túra nebo výlet na kole? Tak to je přesně to, co si žádá krásná příroda v Lužických horách, na kterých se tyčí na hoře Ještěd ve výšce 1012 metrů nad mořem stavba téměř 100 m vysoká – také s názvem Ještěd. Impozantní stavba, kterou navrhl architekt Karel Hubáček, byla vyhlášena roku 2006 národní kulturní památkou a lidmi v Česku zvolena stavbou století. Letos v červenci slaví hotel a vysílač 50 let od svého otevření. Stavba byla započata v červenci v roce 1966. Jak se dočítáme na Wikipedii, původně zde stála od roku 1906 dřevěná chata, která 31. 1. v roce 1963 při rozmrazování vodovodního potrubí shořela.

pohled na Ještěd

Krásné, převážně smrkové lesy, se tu jeví, jako by byly nekonečné. Spolu s Jizerskými horami lemují malebné město Liberec. Do 15. října probíhá v Severočeském muzeu v Liberci výstava s názvem Ještěd 50. Dozvíte se zde mnoho dalších zajímavostí z historie Ještědu. K vidění tu je například zapůjčená cena A. Perreta, kterou získal v roce 1969 za svůj architektonický návrh stavby Ještědu architekt Karel Hubáček. V roce 1963 jeho návrh zvítězil v architektonické soutěži mezi lidmi. Ještěd má pro Liberec i severní Čechy velký význam jako Eiffelova věž pro Paříž. Dopravit se na něj můžeme lanovkou, která letos slaví také své kulaté výročí, a to 90 let od svého zahájení.

okna Ještědu

Už v lanovce máte pocit, jako byste stoupali po zalesněných a trochu i kamenitých kopcích až k nebesům. Tento pocit je v cíli u samotného Ještědu jen umocněn krásným výhledem do okolí na všechny strany. Vidět můžeme celé město Liberec jako na dlani, Ještědsko-kozákovský hřbet, zalesněné Jizerské hory, Krkonoše, Bezděz, Trosky, pohled do Polska a Německa. Z oken Ještědu pak, jako by člověk seděl v letadle – nebe a mraky se sluncem, v noci hvězdy s měsícem má opravdu na dosah ruky. Krásný zážitek, na který se jen tak nezapomíná.