Zázrak jménem červená řepa

Nakládaná, pečená, kompot či vařenou nebo v pomazánce. Červená řepa najde mnoho využití v kuchyni. Prospívá ale také našemu zdraví. Již naši předci ve starověku věděli, že jde o výbornou potravinu. Pěstovali ji v Babylonu, následně i v říši římské a pak skoro po celém kontinentu staré Evropy. Původně se jedly hlavně listy. Až později přišli lidé na to, že se dá konzumovat i kořen. Zmiňované listy se dají použít do polévek i salátů na stejný způsob jako špenát. Jsou bohaté na vitamín C, betakarotén i vápník a železo. Ačkoliv je řepa jednou z nejsladších zelenin a jedná se o velmi zdravou pochoutku, pozor by si při její konzumaci měli dávat diabetici. Obsahuje totiž sedm druhů cukrů.

léky na chřipku

Červená řepa prospívá srdci, její kořen obsahuje velké množství minerálních látek a zinku, najdeme v něm i hořčík. Ten je výborným prvkem pro růst a pevnost kostí. Upravuje také srdeční rytmus a má blahodárné účinky na nervový systém. K jejímu dalšímu plusu patří péče o pokožku. Díky draslíku pak správně fungují naše střeva. Řepa obsahuje i látku zvanou betanin, která pomáhá ničit rakovinotvorné zárodky, posiluje imunitu a obecně látky v ní jsou prospěšné při obnově poškozených buněk. Tyto vitamíny jsou jakýmsi startem ke tvorbě červených krvinek.
sprej do nosu

Řepa je také výborná v kuchyni. Hodně lidí ale neví, jak si ji připravit, aby nedošlo ke ztrátě cenných látek. Úplně nejjednodušší je příprava jako boršč. Také nakládaná je ideální jako příloha k obědu. Variantou jsou i řepné bramboráky, i když ne úplně zdravou. Jak na ně? Červenou řepu oloupeme, pokrájíme a smícháme s bramborami. Vše nastrouháme do misky, přidáme jemně nasekanou cibuli, vejce, mléko, koření dle chuti a vše řádně promícháme. Zahustit můžeme pohankovou moukou a na olivovém oleji smažíme dozlatova. Výborná je i zapečená s medem a citronem. O zdravou a chutnou večeři tak nebude nouze.