Zlaté české osvěžení

Jaká bude letošní úroda chmele, to se ještě přesně neví. Bude záležet nejenom na dostatku vláhy a tepla. Ale příznivé jarní podmínky s dostatkem vláhy jsou nadějné. Jarní deště pro letošní úrodu chmelu byly zatím uspokojivé.Každým rokem přibývá o několik stovek ha chmelnic více. Ale je to jen přibližně polovina těch, které byly obhospodařované přibližně před 20 lety.
sklizeň chmele
Ekonomika v zemědělství v tomto oboru šla rapidně dolů. Většinou na těch bývalých polích je v současnosti převážně řepka nebo jiné plodiny, kde je za ha více peněz. Je to smutná pravda, ale je to tak. Už jen z toho důvodu, že chmel se významně podílí na zahraničním obchodu. Český chmel vždy byl a je velice žádaný. A co se týká úrody, to vždy záleží na příhodných podmínkách. Kromě půdy bohatou na živiny potřebuje hlavně z jara hodně vláhy, dostatečnou oporu, slunce a nezbytné chemické postřiky, protože i chmel má mnoho škůdců.

  v  Víte, že chmel, který se u nás pěstuje, je více druhů? Je jich deset. A každá odrůda má svou specifickou vůni a chuť. Nejznámější je Žatecký poloraný červeňák.
Převážně studenti po dosažení 18 let se už hlásili na jarní letošní chmelovou brigádu, která je fyzicky náročná. Práce v zemědělství je převážně vždy náročná. Brigádníci musí pracovat na plošinách ve výšce přibližně 5 metrů, tam se zavěšují drátky. Ostatní brigádníci pracují na poli ručně. Na letní brigádu, kde část brigádníků musí na poli, strhávat vysoké stonky chmele, poté je odstřihují a pokládají na valníky. Druhá část brigádníků pracuje na česačkách chmele. Na letní brigádu je důležité se přihlásit hned od začátku června.
mince u piva

Každý potřebuje peníze. Tyto chmelové brigády se vyhlašují každoročně, protože zemědělství trpí nedostatkem sezónních dělníků. Vydělat si přibližně 95 Kč /hodinu není k zahození. A studenti, ti potřebují peníze stále. A navíc, jsou mladí, zdraví, mají plno síly, což je pro tuto brigádu nutností. Přestože práce na chmelnicích není lehká, může být i přátelská a veselá.
Před mnoha lety na chmelové brigády jezdilo několik tisícovek brigádníků. Tyto brigády dokonce zajišťovali školy už od věku 16 let. V současnosti, díky moderní technice, je potřeba těch brigádníků podstatně málo. Přibližně do tisícovky.